Jdi na obsah Jdi na menu

Ochrana česneku proti nadměrné vlhkosti
Úspěšnost pěstování česneku souvisí s účinnou ochranou políčka proti nadměrné vlhkosti způsobené silným, nebo dlouhotrvajícím deštěm. Protože nepěstuji česnek na příliš velké ploše, řeším tento problém jednoduchým nadkrytím fólií, jejíž výrobu zvládne každý domácí kutil.

Políčko takto nadkryté měří cca 0,6 x 3,6 m. K výrobě krytu budete potřebovat: 8ks ocelových prutů (na př. Roxor) o průměru 6 mm a délce 1,6 m, fólii o rozměru 3,6 x 1,5 m a 2 ks dřevěných latí o délce 3,6 m a průřezu cca 1,5 x 4 cm (snažte se tento rozměr dodržet).
Nejdříve zkružíte ocelové pruty do tvaru U o průměru oblouku cca 50cm. Toho docílíte obtočením drátu okolo nějakého předmětu, který má průměr o něco menší, na př. plechová popelnice (40 cm). Pokuste se při tom dosáhnout toho, aby oba rovné konce oblouku U měly přibližně stejnou délku. Ohnutý drát pak ručně upravte do požadovaného, konečného tvaru. Tak upravte všech 8 ks, do přibližně stejné podoby.
Nyní si připravte dvě latě, ke kterým připevníte na delší straně fólii (přibitím nebo sponkovačkou). Dřevěné laťky by měly být k fólii připevněny z jedné strany - buď na "rubu", nebo na "líci". Nyní fólii natočte na jednu lať a překrytí je připravené.
Na okrajích políčka zapíchněte (cca 20 cm) do země po jednom oblouku tak, aby jejich poloha odpovídala potřebě nadkrytí. Z jedné strany nad zemí natáhněte mezi nimi provázek, který vám poslouží k vymezení polohy pro další oblouky, aby byly pokud možno v jedné rovině. Zbývajících 6 oblouků zapíchněte podél provázku pokud možno ve stejných vájemných vzdálenostech (roztečích). Upravte všech 8 oblouků na stejnou výšku - buďto "přesným okem", nebo pomocí provázku v nejvyšší části oblouku.
Zbývá si odzkoušet navinutí fólie na zapíchnuté oblouky. Zvládnete to určtě sami, pomocník však není k zahození! Položte na jedné straně laťku s jedním závitem fólie na zem tak, aby fólie ležela na zemi a deska ji jakoby zatěžovala. Při tom náběhová strana fólie s druhou latí směřuje do záhonku. Druhou laťku s namotanou fólii lehce odmotávejte po obvodu oblouků až na jejich druhou stranu. Pokud by délka fólie nestačila, zatlačte oblouky více do země nebo zkontrolujte, zda jste nespotřebovali příliš fólie na obmotání dřevěných latí (v případě jejich příliš velkého průřezu)

Jestliže neprší, leží obě latě svinuté na jedné straně políčka.
Přeji vám bohatou úrodu česneku!
Česnekačka
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář