Jdi na obsah Jdi na menu

Feromonový lapač za "babku"
Pokud vás rozčiluje věčný boj se škůdci na jabloních a slivoních, kteří každoročně pravidelně napadají vaše ovocné stromky od května do konce prázdnin, pak si přečtěte tento jednoduchý návod.
Jedná se o obaleče na jádrovinách a peckovinách. Účinnou ochranu již léta praktikujeme vyvěšením feromonových lapačů vlastní výroby. Tyto lapače jsou "ochuceny" účinnými feromony, které lákají samce těchto škůdců. Obaleče jádrovin láká jiný feromon nežli obaleče peckovin.
Budete tedy potřebovat feromonové odparníky:
Cidia funebrana ..... určený pro jádroviny - jabloně a
Cidia pomonella ..... pro peckoviny.
Tyto přípravky si můžete objednat u firmy PROPHER v Březové u Zlína 126, č.p. 763 15, která nabízí ve svém internetovém obchodě celé soupravy pod názvy
DELTASTOP CP pro jabloně a
DELTASTOP CF pro slivoně.
Je možné se dohodnout a objednat pouze feromonové odparníky.
Dále budete potřebovat Chemstop, což je nevysychavý lep, a je běžně
k dostání v zahrádkářských prodejnách. (na př. zde)
Vlastní výroba spočívá v úpravě polyetylenové lahve od minerální
vody (0,7 l) podle obrázku:


Lahev seříznete šikmým řezem pod úhlem 45 st.na obou stranách. Delší - horní strana lapače bude asi 30-35 cm dlouhá (podle použité lahve). Uprostřed této delší - horní strany provléknete tenký (0,5 mm) pozinkovaný drát
k zavěšení do koruny stromu. Feromon (odparník), což je malá kapsle, drátem propíchnete tak, aby zůstal zavěšený pod horní stěnou trubky - pochopitelně zevnitř. Délku drátu si zvolíte podle místa zavěšení.
Nyní přistoupíte k vymazání vnitřní stěny trubky připraveným Chemstopem. Namažete větší polovinu spodní části - po celé délce. K nátěru lze použít delší stětec, nebo dřívko s namotaným hadrem.
Lapače vyvěšujeme do koruny stromu těsně po odkvětu, nejlépe již v prvním týdnu května a necháme je tam po celou sezónu.
Pro další rok obnovíme nnátěr a vyměníme feromon, který již vyvětral.
Výsledek po sezónním působení vidíte na dalším obrázku:

Další dotazy vám rádi zodpovíme - náš email: Zahrádkáři - Frýdlant nad Ostravicí
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Odparníky

(Jarda Kroužek, 4. 5. 2018 17:28)

Myslím, že je to přesně obráceně. Na jádroviny je cidia pomonella.